KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum přibližuje historii výroby cukru i tradici českého lihovarnictví
 
Autor / zdroj foto: Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice

Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice / Dobrovice

Unikátní Muzeum města Dobrovice v prostorách historického objektu z 16. století nabízí prohlídku čtyř expozic. Představuje historii výroby cukru v českých zemích, tradici českého lihovarnictví, jehož počátky spadají do 14. století či vývoj pěstování cukrové řepy. Expozice věnovaná Dobrovici mapuje minulý i současný život města.

Expozice cukrovarnictví
Hlavním cílem této expozice je představit historii výroby cukru v českých zemích od prvopočátků. K vidění jsou různé druhy homolí, kostky, kubesy i obří kostka o hraně jeden metr. Dozvíte se, co je melasa či sirob a seznámíte se s významnými osobnostmi tohoto odvětví.

Můžete nahlédnout i do cukrovarské laboratoře, kde uvidíte krystal sacharózy o hmotnosti 5 kg. Ten je v současné době největší v České republice. V dalších prostorách, které sloužily jako stodola či kravín, můžete shlédnout velké technologické celky a strojní zařízení používané v cukrovarech.

Expozice lihovarnictví
V další části vám muzeum představí tradici českého lihovarnictví, jehož počátky spadají do 14. století. Seznámíte se nejen s typy lihovarů od ovocných palíren až po průmyslové lihovary, ale i s jejich výrobky. Znázorněny jsou jednotlivé vývojové fáze výroby lihu, ale také samotné výrobní postupy. Překvapením pro Vás bude historie agroethanolu. Pastvou pro oči jsou také modely lihovarů.

Expozice řepařství
Projdete vývojem pěstování cukrové řepy v českých zemích, které začalo před více než 200 lety. Seznámíte se s přírodními podmínkami pro růst cukrovky, vzorky osiv, modely řepy, se způsoby sklizně, s metodami šlechtění a světovým významem výroby řepného osiva. Muzeum nabízí exotiku z oblasti pěstování cukrové třtiny, kterou si můžete živou prohlédnout.

Město Dobrovice
Tato expozice nabízí artefakty jednoznačně spjaté s Dobrovicí a okolím, dokumenty mapující minulý i současný život města, archeologické nálezy, fotografie, písemnosti nebo kresby. Projdete tak dějinami od pravěku a prvního osídlení, kde součástí expozice je rekonstrukce pravěké chýše z doby bronzové, která je stavěna původní technikou. Cestou přes středověk v Dobrovicevsi se dostanete až do novověkého městečka Dobrowicze a jeho okolí. Své zastoupení zde mají některé spolky, jež mají v Dobrovici dlouholetou tradici. Expozice vám také připraví kuchařskou inspiraci na sladkou specialitu, kterou jsou dobrovické řepánky.


Z historie muzea
Dvůr je přes vnější, poněkud nenápadný vzhled mimořádně hodnotnou architekturou s převažující renesanční, barokní a klasicistní dispozicí. V rámci regionu Mladoboleslavska i v rámci středních Čech je (spolu s goticko-renesančním dvorem u nedalekého hradu Zvířetice) významnou ukázkou hospodářského areálu, jehož původ sahá nejpozději do druhé poloviny 16. století.

Renesanční stavební etapa, dochovaná v takto neobvykle velkém rozsahu, činí z hospodářského dvora v Dobrovici jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu na území středních Čech.

V kombinaci s návaznými obory - šlechtěním a pěstováním cukrové řepy jako suroviny pro výrobu cukru a s výrobou lihu - podávají muzea ucelený obraz, který dosud v naší republice chyběl. Expozice historie města informace a vsazuje je do širšího společenského kontextu vývoje regionu. Není náhodou, že se muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství otevřelo právě v Dobrovici. Právě oblast okolí Dobrovic je kolébkou pěstování cukrové řepy na našem území a cukr se zde vyrábí nepřetržitě od roku 1831.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.