KAM NA VÝLET / Hvězdárny a planetária

Popis: Hvězdárna v Benátkách nad Jizerou.
Hvězdárna v Benátkách nad Jizerou.
Autor / zdroj: astro.cz

Hvězdárna za jasné oblohy nabízí večerní pozorování

BENÁTKY NAD JIZEROU

Hvězdárna v Benátkách nad Jizerou od roku 1980 rozvíjí a popularizuje astronomii nejen ve městě, ale i v jeho okolí. Zájemcům je přístupná každou sobotu večer při jasné obloze.

Pokud si chcete lépe prohlédnout například měsíc, hvězdy či další planety naší sluneční soustavy, neměli byste si nechat ujít návštěvu hvězdárny v Benátkách nad Jizerou. Zájemcům bývá přístupná každou sobotu večer v případě, že je jasná obloha. Mimo večerních pozorování tady pořádají akce, když dochází například ke zatmění Měsíce, Slunce, jsou dobře vidět padající hvězdy apod. 

Přístrojové vybavení hvězdárny
Carl Zeiss Meniscus Cassegrain 150/2250
je zrcadlový dalekohled. Čísla udávají průměr primárního zrcadla / ohniskovou vzdálenost v milimetrech. Ve výbavě je několik okulárů, které umožňují různá zvětšení. Součástí dalekohledu jsou i filtry na bezpečné pozorování Slunce a Měsíce. Celý dalekohled je upevněn na paralaktické montáži, která dokáže kompenzovat vliv otáčení zeměkoule a udrží tak dlouho pozorovaný objekt v zorném poli.

Somet Binar 25 x 100 je druhým, menším a starším dalekohledem hvězdárny. Jeho zvětšení je 25násobné. Má velké zorné pole, velkou světelnost a proto je vhodnější na sledování větších objektů (mlhoviny, hvězdokupy, komety, …). 

Z historie astronomického kroužku a hvězdárny
V roce 1956 založil Břetislav Veselý astronomický kroužek v Benátkách nad Jizerou. Se skupinou nadšených školáků se scházel v zámeckém parku a noční oblohu sledovali vlastní rukou vyrobeným dalekohledem. Později dostali pro svou činnost dalekohled Binar (dosud používán), který sice nepředčil svým zvětšením hodnoty stávajícího přístroje, ale byl příjemnou změnou pro pravidelná pozorování. V šedesátých letech začal pan Veselý prosazovat myšlenku o výstavbě hvězdárny ve městě, což se po nejednoduchém vyřizování nakonec podařilo. Nejvíce pomohl argument o pobytu dánského astronoma Tychona Brahe na zámeckém dvoře na konci 16. století, který se zde setkal s dalším velikánem a rakouským kolegou Johannesem Keplerem.

V polovině 70. let 20. století byly zahájeny přípravy a samotná stavba. Konstrukce kopule byla převzata z rokycanské hvězdárny. Pod její opláštění byl umístěn kvalitní zrcadlový dalekohled od firmy Carl Zeiss Jena. 24. června 1980 se slavnostně přestříhla páska před nově otevřenou hvězdárnou, která tak umožnila další rozvoj a popularizaci astronomie v širokém okolí.

Více informací o hvězdárně v Benátkách nad Jizerou najdete na webu hvezdarna-benatky.webnode.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

Středočeští středoškoláci mohou v Eurokvízu soutěžit o cestu do Bruselu

Až do konce března mohou středočeští středoškoláci soutěžit o třídenní pobyt v Bruselu. Jak na to?

Rada kraje schválila pro středočeskou záchranku nákup nových sanitek

Nákup celkem 15 nových sanitních automobilů schválili středočeští radní na svém pondělním jednání.

DNES SE STALO

HISTORIE2. dubna 1355

Karel IV. se svým doprovodem dorazil do Říma na svou korunovaci.

KULTURA2. dubna 1902

bylo otevřeno v Los Angelesprvní kino určené pouze k promítání filmů. Bylo umístěno v cirkusovém stanu a neslo hrdý název Elektrické divadlo. Vstupné na hodinové promítání bylo 10 centů.

DOPRAVA2. dubna 1921

v Těšíně (dnes Český Těšín a Cieszyn) byl ukončen provoz tramvají.

POZVÁNKA OBRAZEM